סולי (שלמה) פרידמן, ז”ל

מייסד המשרד

vCard

מייסד המשרד, נולד בדרום אפריקה בשנת 1913 – 2009. התקבל ללשכת עורכי הדין בדרום אפריקה ב-1935. הוסמך כעורך דין בפלשתינה-א”י ב-1939.

תחומי התמחותו: משפט אזרחי ומשפט מסחרי.

השכלה: אוניברסיטת קייפ טאון (בוגר במשפטים)

רישיון עריכת דין: לשכת עורכי הדין בישראל; לשכת עורכי הדין בדרום אפריקה.

חברות בארגונים אחרים: החברה למשפט ימי בישראל; המוסד לחקר ימי בישראל.

שפות: עברית ואנגלית.

משרד ש. פרידמן מרכין ראש על פטירתו של מייסד המשרד, עו”ד שלמה (סולי) פרידמן ז”ל שהלך לעולמו ביום 9.12.09, כ”ב בכסלו, תש”ע. להלן הספד שקרא בהלוויתו עו”ד דוד מלכוב:

“סולי פרידמן היה מראשוני עורכי הדין הימיים בישראל. עוד לפני קום המדינה טיפל סולי  ברשום חברת צים ובעניינים שונים הקשורים במפעל ההעפלה – עליה ב’.
כעו”ד צעיר במשרד נהניתי לשמוע את חוויותיו מהטיפול בענייני ספינות המעפילים, ביריבות מול השלטון הבריטי והופעותיו בפני שופטים אנגלים מחמירים על מנת לנסות ולפעול ככל שניתן גם במסגרת החוק למען מפעל זה.
מובן שלאחר הקמת המדינה התעצמה פעילותו ופעילות המשרד בתחום הימי וייצוג חברת צים במשך שנים, פתח פתח לייצוג משפטי על פני שבעת הימים שכלל הקמת חברות ספנות בגאנה ובבורמה וכן במקומות אחרים אשר בחלקן פועלות עד היום. טיפול באוניות השילומים מגרמניה, משאים ומתנים מול מספנות בכל העולם, בנקים אשר ממנו פעילות ספנות מתרחבת ובעלי אוניות מכל קצווי תבל אשר החכירו את אוניותיהם לצים. מומחיותו החלה שנים רבות בטרם נפתחה המדינה כולה לסחר בינלאומי חופשי ובכך ביסס סולי את מעמדו לא רק כמומחה במשפט הימי אלא במשפט בינלאומי בכלל.
סולי פרידמן הנחיל למשרד פרידמן לא רק את שמו אלא מסורת מכובדת וארוכה של דרישות קפדניות מעצמו ומאחרים. את החתירה למצוינות מקצועית, את היושר האינטלקטואלי והאישי ואת הנאמנות הבלתי מסויגת ללקוח. במשך שנים הקפיד סולי לקרוא כל מסמך שיצא מהמשרד ומי מאלה הרבים כאן שעברו כברת דרך במשרדנו זוכר בודאי את המושג שנקרא “הכחולים” אותו עותק של כל מכתב שהיה עובר לעיונו של סולי, והיה אימת עורכי הדין הצעירים.
אולם, מעבר לסגולותיו המקצועיות היה סולי אמנם “בוס” קשוח ודורשני אבל גם האחד שתמיד ידע להושיט עזרה ברגע הנכון וללא היסוס. וכשהיינו אנחנו הצעירים במצוקה תמיד היה למי לפנות ותמיד נעזרנו.
אנו גאים על כך שהצלחנו עד היום לשמור במשרד את המסורת שסולי הנחיל לנו. ואנו מצווים להמשיך כך גם בעתיד.
 יהיה משכבו ברוך. “